اخبار > دیدار و مصاحبه با پروفسور ابوالحسن آستانه اصل ، از اساتید بنام دنیا در رشته محاسبات سازه ها و زلزله  چاپ        ارسال به دوست

دیدار و مصاحبه با پروفسور ابوالحسن آستانه اصل ، از اساتید بنام دنیا در رشته محاسبات سازه ها و زلزله

پروفسورآستانه برای حضور درکنفرانس آموزه ها و چالش های طراحی و اجرای آسمان خراش ها که روز گذشته چهاردهم مرداد ماه در تالار دریای نور برگزار شد به ایران آمده اند و تا هفته آینده میهمان هتل استقلال هستند لذا حضور پروفسور در ایران و اقامتشان در هتل بزرگ استقلال بهانه ای شد برای گپ و گفتی دوستانه و بسیار صمیمی با این دانشمند متواضع و بزرگ.
آقای دکتر از سابقه دوستی و همکاری صمیمانه 50 ساله خود را با آقای مهندس سعیدی کیا ریاست محترم بنیاد گفتند و از کارهای خوب و سازنده ای که طی این مدت با ایشان داشتند.
به گزارش ملک قصابی مدیر روابط عمومی هتل ، این بزرگ مرد ایرانی در بحران ها و بزنگاه های سخت کشور همچون زلزله های گیلان و بم و ... به ایران آمده و تمامی تلاش و دانش خود، را برای میهمن و مردمش به خدمت گرفته و باز هم افتخار آفریده است به عنوان مثال در زلزله بم در سال 1386زمانی که آقای مهندس سعیدی کیا ریاست وقت بنیاد مسکن و نیز مسئول بازسازی شهرستان بم بودند ، به دعوت ایشان ، دکتر آستانه برای کمک و خدمت به ایران و به بم می روند و سازه هایی را که به کمک ایشان به منظور مهارسازی در بم ساخته و به کارگرفتند، بعدها در برابر طوفانها و بادها در کارتینا آمریکا الگو برداری شد.
دکتر آستانه اظهار نمود: بنده به خاطر فعالیت های بین المللی به مدت بیش از 50 سال در کشورهای مختلف مسافرت های تحقیقاتی و شخصی داشته و در هتل های متعددی اقامت نموده ام ، با افتخار اذعان میکنم که در مدت اقامت در هتل استقلال ، استاندارد ها را در سطح بالایافته و بدلیل میهمان نوازی و محبت صمیمانه کارکنان، واقعا اینجا را مانند خانه خود حس میکنم و از نظر غذا واقعا عالی است و امروز صبح به خانمم تلفنی گفتم : اینجا تنها هتلی است که من فکر میکنم خانه خودمان است.

ملک قصابی، مصاحبه با این عالم بزرگ را که با زبان شیرین مادری و آذری خود صحبت میکردند را بسیار موثر و صمیمانه ارزیابی نموده و برایشان سلامت و توفیق خدمت بیشتر را از خداوند خواستار شد.
در ادامه برای شناخت پروفسور خلاصه ای از بیوگرافی ایشان ذکر میگردد:
پروفسور ابوالحسن آستانه اصل سال 1326 شمسی در تبریز متولد شد دوره دبستان و دبیرستان را در تبریز گذراند و سال 1344 تحصیلات دانشگاهی را در رشته مهندسی عمران و در دانشگاه پلی تکنیک تهران آغاز کرد و سال 1348 با رتبه اول از این دانشگاه فرغ التحصیل شد. در سال آخر تحصیلات دانشگاهی و پس از فارغ التحصیلی به مدت 4 سال در دفتر مهندس آرک مگردیچیان پدر سازه های فلزی و مهندسی زلزله ایران مشغول به کار شد و سپس دفتر مهندسی خود را تاسیس کرد که در زمینه طراحی، محاسبه و اجرای سازه های فلزی و بتنی فعالیت می کرد. وی سال 1357 برای ادامه تحصیل به دانشگاه میشیگان آمریکا رفت و تنها ظرف مدت یک سال دوره کارشناسی ارشد را در رشته مهندسی عمران به پایان رساند. بلافاصله در مقطع دکتری تحصیلاتش را پی گرفت و این مقطع را نیز با سرعتی عجیب طی دو سال و نیم به پایان برد.
پروفسور آستانه که از سال 1986 تا به امروز در دانشگاه برکلی مشغول به تدریس و تحقیق است، در حال حاضر یکی از نام آورترین استادان دنیا در رشته محاسبات انواع سازه ها و زلزله به شمار می رود.
انجمن سازه های فولادی آمریکا در سال 1998 جایزه AISCT.R.Higgind را که بالاترین جایزه در زمینه ساختمان های فلزی و مرکب است، به ابوالحسن آستانه اهدا کرد. او تنها مسلمان و ایرانی است که تاکنون این جایزه را از آن خود کرده است. یکی از مهم ترین پروژه های پروفسور آستانه بررسی علل سقوط برج های دو قلوی مرکز تجارت جهانی در سال 2001 و ارائه شهادت فنی در مقابل کمیته علوم کنگره آمریکا بود. وی در راس گروه استادانی قرار دارد که پس از زلزله سانفرانسیسکو بازسازی پل های مشهور "Golden Gate" و "Bay Bridge" را طرح کردند؛ در بازسازی این دو پل ابتکارات فوق العاده ای وجود دارد که عمدتا بر پایه نظرات دکتر آستانه اصل صورت گرفته است.
او 72 پروژه تحقیقاتی برجسته در زمینه های مقاومت سازه های فلزی و کششی در برابر زلزله و نیروی باد و همچنین سازه های بلند و دیوارهای برشی فلزی و نیز بررسی علت تخریب سازه ها داشته است. وی همچنین طراحی سازه بیش از 29 پروژه پل و ساختمان بلند مرتبه را انجام داده است.
کتاب 2 جلدی ایشان با عنوان " رفتار وطراحی سازه های فلزی و مرکب با احتساب اثرات زلزله " در سال 2016 منتشر خواهد شد.
پروفسور آستانه مشاور ارشد فنی شرکت SOM در طراحی برج "جینتا" (jinta ) در چین است که با 73 طبقه بلندترین ساختمان دنیا با اسکلت مرکب و دیوارهای برشی فلزی است. پروفسور آستانه در سال 1387 سر مهندس سازه مجتمع یک میلیون متر مربعی "سنچری" (Century) دوحه (قطر) بود. پروژه شامل یک برج 44 طبقه با اسکلت مرکب و تعدادی ساختمان های مسکونی بیش از 10 طبقه، یک مسجد، 4 طبقه پارکینگ زیرزمینی (همه در زیر سفره آب) و تعدادی سالن سینما و کنفرانس است.


٢٠:١٥ - پنج شنبه ١٥ مرداد ١٣٩٤    /    شماره : ٢٤٢٢    /    تعداد نمایش : ٣٠٧٢