چاپ        ارسال به دوست

هتل پارسیان استقلال میزبان سی و یکمین نشست صبحانه‌کاریکانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران

به گزارش روابط عمومی، امروز دوشنبه مورخ  97/5/1 سی و یکمین نشست صبحانه‌کاری بازار سرمایه با موضوع «بررسی سازوکارهای سیاست‌های پولی و تأثیر آن‌ها بر بازارهای مالی به همت کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران،در سالن یاس هتل استقلال برگزار گردید.

در این نشست به مسائل اقتصادی و وضعیت تورم کشور ، بازار مسکن و ...   پرداخته شد.

 در ابتدای نشست دکترسعید اسلامی‌بیدگلی، دبیرکل کانون نهادها ، با اشاره به اوضاع حال حاضر اقتصاد کشور و وضعیت نرخ تورم ، مهم‌ترین ابزار برای نجات اقتصاد کشوررا بازار سرمایه معرفی کرده و حمایت و تقویت بازار سرمایه را در رشد اقتصادی کشور موثر دانسته است.

سپسدکترعباس آخوندی، عضو شورای عالی پول و اعتبار با ذکر این نکته که در وضعیت کنونی کشور اصلی‌ترین مسأله اقتصادی، عدم‌ثبات است، بیان کرد: این وضعیت ریسک‌ها را افزایش می‌دهد و منجر به کاهش امید اجتماعی می‌شود
عدم قطعیتی که ایران را مورد تهدید قرار داده است، بخش عمده آن مربوط به ساختار حاکمیتی و بی‌انضباطی در نهادهای پولی و بانکی، کسری بودجه و مسائل مربوط به صندوق‌های بازنشستگی است. در دو یا سه‌دهه اخیر، سیاست‌گذار تمایلی به اصلاح ساختار نداشته است

عضو شورای عالی پول و اعتبار در ادامه خاطر نشان ساخت: در فضای توزیع رانت، شفافیت بی‌معنا است و در این شرایط اقدامی که باید صورت گیرد این است که بعد از پذیرفتن اصول، دولت و نخبگان کشور باید به دنبال اصلاح ساختاری باشند. زیرا راه ایجاد سرمایه و امید اجتماعی، اصلاح ساختاری است. برخی تصور می‌کنند ابتدا باید سرمایه اجتماعی ایجاد کرد و سپس اصلاح ساختاری انجام داد؛ درصورتی‌که عکس آن باید رخ دهد.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه به ذکر نکاتی درخصوص بازار مسکن پرداخت: سرمایه‌گذاری و اجاره مباحث مهمی هستند. اصلی‌ترین بحث این است که به‌دلیل شرایط تورمی و ساختار مالک بودن، اجاره‌داری حرفه‌ای نداریم.

.


١٧:٣٢ - دوشنبه ١ مرداد ١٣٩٧    /    شماره : ٣٨٦٤    /    تعداد نمایش : ١٠٢٣