چاپ        ارسال به دوست

برگزاری دهمین دوره آموزشی جنبه های پزشکی حفاظت و امداد در برابر سلاحهای شیمیایی با حضور پزشکان و متخصصان ایرانی و کشور های خارجی در هتل پارسیان استقلال


دهمین دوره آموزشی جنبه های پزشکی حفاظت و امداد در برابر سلاح‎های شیمیایی

مرجع ملی کنوانسیون منع سلاح های شیمیایی-OPCW

تهران، - 9 14  مهر ماه 1397

 هتل پارسیان استقلال از روز دوشنبه مورخ نهم مهرماه میزبان دهمین دوره بینالمللی آموزشی جنبه های پزشکی حفاظت و امداد در برابر سلاح‎های شیمیایی  است.

مدرسین این دوره تماما ایرانی هستند و تعداد 10 پزشک ایرانی دارای تخصص و تجربه طولانی در مداوای مجروحان شیمیایی جنگ تحمیلی عراق علیه کشورمان، داوطلبانی از سه قاره جهان را در درمان مجروحان سلاح‎های شیمیایی آموزش خواهند داد. همچنین مدرسین مزبور تجربیات خود در خصوص حفاظت در برابر سلاح‎های شیمیایی را به شرکت کنندگان منتقل خواهند نمود.   

میهمانان حاضر در هتل علاوه بر پزشکان و مدرسین و مدعوین ایرانی ، از کشورهای مختلف میباشند.

این برنامه با همکاری دبیرخانه مرجع ملی کنوانسیون سلاح‏های شیمیایی جمهوری اسلامی ایران و دبیرخانه فنی سازمان منع سلاح‎های شیمیایی بوده که با سخنرانی آقای دکتر نجفی، مدیرکل صلح و امنیت بین المللی وزارت خارجه با حضور شرکت کنندگان خارجی و ایرانی افتتاح شد.

نجفی طی سخنانی در مراسم افتتاحیه این دوره آموزشی گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از بزرگ‎ترین قربانیان سلاح‎های شیمیایی کاربرد هر نوع سلاح کشتار جمعی توسط هر کس در هر جا و تحت هر شرایطی را محکوم می‎کند و این اعتقاد ریشه در باورهای مذهبی مردم ایران دارد. ملت ایران تجربه تلخی از بیش از 250 حمله شیمیایی رژیم صدام در جریان جنگ 8 ساله دارد که حدود 100 هزار قربانی بر جای گذاشت. استفاده از سلاح های نامتعارف علیه ایران در طول هشت سال تجاوز صدام در سکوت جامعه بین المللی به ویژه شورای امنیت سازمانت ملل متحد صورت گرفت.

"شهر سردشت در جریان حملات شیمیایی صدام به تنهایی 5 هزار قربانی داد. پس از سالیان متمادی که از پایان جنگ می‌گذرد، تعداد مجروحان شیمیایی و وضعیت سلامت آنها نشان میدهد وسعت و شدت حملات رژیم صدام به ایران با سلاح های شیمیایی تا چه حد بوده است. برخی از این قربانیان با حضور مداوم در جلسات متعدد بین المللی پیوسته بر ضرورت امحاء سلاح‎های شیمیایی و اجرای عدالت در رابطه با مرتکبین استفاده از این سلاح‎ها و یا تهدید کنندگان به استفاده از آن، تاکید کرده‎اند.   

مدیر کل صلح و امنیت بین المللی وزارت امور خارجه بر لزوم تبعیت رژیم صهیونیستی اسرائیل از مقررات بین المللی و پایبندی کامل آمریکا به کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی به خصوص انهدام کامل زرادخانه شیمیایی این کشور تاکید کرد.

در ادامه، نماینده سازمان منع سلاح‌های شیمیایی با قدردانی از کمک‌های جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری دورهها ونشست‌های مختلف در ایران اظهار داشت:

حفاظت و کمک در برابر سلاح‎های شیمیایی یکی از ستون‎های اصلی کنوانسیون منع سلاح‎های شیمیایی است که خوشبختانه کمک‎های جمهوری اسلامی ایران و برگزاری دوره‎ها در افزایش دانش و تکنولوژی بین‌المللی بسیار موثر بوده است و شرکت کنندگان در این دوره‎ها از محتوای دوره‌ها بسیار بهره می‌برند. 

جمهوری اسلامی ایران یکی از اعضای بسیار فعال کنوانسیون منع سلاح‎های شیمیایی است که تا کنون برای اجرای کامل آن در سطوح ملی و بین المللی اقدامات مهمی مبذول داشته که از جمله می توان به برگزاری موفقیت آمیز 9 دوره پیشین آموزشی تحت همین عنوان اشاره کرد. 

 


١١:١٠ - دوشنبه ٩ مهر ١٣٩٧    /    شماره : ٣٨٩٩    /    تعداد نمایش : ٦٠٠