دربند تهران؛ از سرسبزی درختان تا عظمت کوهستان
دربند نمونه کوچکی از تهران است؛ آب‌وهوایش مانند طهران قدیم پاک است وکوچه ‌باغ ‌هایش تماشایی؛ رستوران‌های پرچراغش، شبیه همین روزهای تهران است که مردم پایتخت را خوب می‌شناسند و می دانند چشمانشان را به چه چیزهایی خیره کنند. دربند در تهران، میدان تجریش، خیابان فناخسرو، میدان دربند واقع شده استمحله دربند از گذشته تا کنون
دربند تهران حدود ۲۰۰ سال قبل به‌واسطه یک زوج طالقانی که به‌دنبال محلی برای تشکیل خانواده و زندگی بودند، انتخاب شد و با گذر زمان، این منطقه رنگ ‌و بوی زندگی به خود گرفت و حاکمان و بزرگان تهران به آن توجه کردند و در دوره قاجار که تهران پایتخت ایران شد، دربند به ییلاقی دلخواه برای پادشاهان و شاهزادگان تبدیل شد و نهایتا هم ناصرالدین‌ شاه دستور ساخت یک عمارت ناهارخوری را در این محله صادر کرد. .

رونق دربند اما محدود به دوره قاجار نشد و در دوره پهلوی اول هم مهمان‌خانه‌ای در حد و اندازه پذیرایی از مهمانان خارجی ساخته شد. از همان ۲۰۰ سال قبل که سنگ‌ِ بنای این محله خوش‌آ‌ب‌وهوا گذاشته شد، این مکان از بهترین و محبوب‌ترین محله‌های تهران به حساب می‌آمد این ییلاق در هر فصلی حال ‌و ‌هوای خاص خودش را دارد؛ در زمان سرما چرخ ‌دستی‌هایی که لبو و باقالی می‌فروشند به راهند و در گرما هم بساط بلال، چاقاله‌بادام و گردوی تازه پهن است، البته که آلوچه و لواشک‌های هوس‌برانگیز، پای ثابت تمام روزها و فصل‌های دربند است.
ماجرای مجسمه معروف دربند چیست؟
مجسمه کوه‌نوردی دربند در میدان سربند قرار دارد که ابتدای مسیر است. این مجسمه توسط رضا لعل ریاحی که از مجسمه‌سازان و نقاشان مطرح دوره پهلوی بوده، ساخته شده است.
این مجسمه از روی یک مدل حقیقی که گروهبان ارتش و مربی کوه‌نوردی و اسکی ایران بوده است ساخته شده؛ فردی به نام امیر شاه قدمی که در سال ۱۳۴۱ به‌دلیل نجات نیروهای آمریکایی گیرکرده در دمای ۳۰- درجه قله زردکوه، از رئیس‌جمهور وقت آمریکا، کندی، مدال لیاقت دریافت کرد، این گروهبان سابق و سرهنگ بعد از آن، پس از انقلاب هم در ایران به زندگی‌اش ادامه داد و در سال ۱۳۹۱، از دنیا رفت.

مکان های دیدنی دربند شامل:1-آبشار دوقلو
آبشار دوقلو یکی از معروف‌ترین دیدنی های دربند در میان کوه‌نوردان است. علت نام‌گذاری هم دوشاخه‌بودن این آبشار است که منظره زیبایی را به تصویر می‌کشد، البته ناگفته نماند که این آبشار، فصلی است و از آب‌شدن برف‌های پاییز و زمستان به وجود می‌آید و چنانچه برای دیدن این آبشار به دربند می‌روید، حتما فصل بهار و تابستان را انتخاب کنید که برف‌ها فرصت ذوب‌شدن را پیدا کرده باشد.2- دره اوسون
برای رسیدن به دره اوسون باید حدود یک ساعت مسیر عادی کوه‌پیمایی را طی کنید و بعد از رسیدن به دوراهی که به اوسون راه دارد، مسیرتان را رو به دره اوسون کج کنید.
وارد این راه که شوید، ازدحام جمعیت کمتر می‌شود، البته لازم به ذکر است که مسیر تله‌سیژ هم به دره اوسون راه دارد که اگرچه خلوت‌تر است اما از مغازه‌ها و رستوران‌های بین‌راهی خبری نخواهد بود. چه از مسیر اصلی بروید، چه مسیر تله‌سیژ، در یک سه‌راهی به نام «بند یخچال»، مسیرها یکی می‌شوند. مسیر سمت چپ، راهی است که شما را به دره و هتل اوسون می‌رساند البته که بهار و تابستان دره اوسون کم دیدنی نیست، اما پاییز این دره، یکی از زیباترین پاییزها را در مقابل چشمان شما به تصویر می کشد.
3-امامزاده ابراهیم
امامزاده ابراهیم یک زیارتگاه کوچک در روستای «پس‌قلعه» است که مرقد امامزاده ابراهیم ازنوادگان امام حسن مجتبی(ع) است و در زمان قاجار ساخته و در دوران حال حاضر هم بازسازی شده است.
اگرچه این امامزاده امکانات خاصی برای اقامت طولانی‌مدت ندارد، اما برای مردم این منطقه و حتی رهگذران، خلوتی آرام بر بلندای کوه است و حال خوشی دارد.
4- آبشار سوتک
آبشار سوتک در نزدیکی روستای «پس‌قلعه» قرار دارد و در واقع در ادامه مسیری است که به دره اوسون می‌رسد.
اگر به سمت دره اوسون رفتید، بد نیست آبشار سوتک را هم حسن‌ختام مسیر خود قرار دهید.
5-از خوشمزه های دربند
همه کسانی که راهی دربند می‌شوند، به‌دنبال طبیعت‌گردی و کوه‌نوردی نیستند، برای بعضی‌ها هم تفریحات دربند در مزه‌ها و خوراکی ها خلاصه می‌شود و دست دربند از خوراکی‌های متنوع و تازه که برای هر سلیقه و مزاجی حرفی برای گفتن دارد، پر است! از انواع کباب و دیزی گرفته تا ترشیجات و میوه‌های نوبرانه فصل..

رستوران های دربند شامل:
1- رستوران باغ ایرانی
رستوران باغ ایرانی از رستوران‌های مطرحی است که برای رسیدن به آن، لازم نیست مسیر زیادی را طی کنید و با کمی پیاده‌روی به آن می‌رسید..
این رستوران هم فضای باصفا و جذابی دارد، هم مشتریانش از طعم و نحوه ارائه غذاها بسیار راضی هستند. تنها نکته‌ای که هست، قیمت نسبتا زیاد غذاهاست که خب باتوجه‌به کیفیت ارائه‌شده، خیلی هم دور از انتظار نیست. از بین غذاهای این رستوران، کباب‌ها و از بین کباب‌ها، بختیاری طرفداران بیشتری دارد.
2- رستوران باغ بهشت
معماری رستوران باغ بهشت، در نگاه اول شما را یاد روستاهای پلکانی ایران می اندازد؛ طراحی این رستوران حس خوشایندی به شما می‌دهد و با وجود چند‌طبقه‌بودن، گویی که اِشرافی به تمام مشتریان وجود دارد و همگی دور یک سفر نشسته‌اند!
رستوران باغ بهشت هم منویی نسبتا گران‌قیمت دارد که شاید با درنظرگرفتن کیفیت عالی غذاها، برایتان پذیرفتنی باشد. سینی کباب و میرزاقاسمی از غذاهای پرسفارش این رستوران است.
3- سفره‌خانه آبشار
فضای سفره‌خانه آبشار که در میانه راه کوه‌پیمایی قرار گرفته است، نسبت به دو رستوران قبلی خودمانی‌تر است. تخت‌هایی که در فضای باز قرار داده شده‌ است و صدای رودخانه‌ای که به گوش می‌رسد، حال‌و‌هوای ساده و خوبی را برایتان ایجاد می‌کند. اگراهل قلیان‌کشیدن هستید، در این سفره‌خانه از دودودَم بی‌نصیب نمی‌مانید.
4- رستوران آستان
اولین چیزی که رستوران آستان را از دیگر رستورن‌های اطراف متمایز می‌کند، فضای سنتی آن است. دومین چیز هم رفتار گرم و صمیمی پرسنل آنجا ست که در دیگر رستوران‌های این محله، کمتر دیده می‌شود. حال اگر کیفیت خوب غذا را هم کنار این دو گزینه بگذارید، متوجه می‌شوید که چرا در اکثر مواقع این رستوران شلوغ است.
یکی از پرطرفدارترین وعده‌های غذایی رستوران آستان دربند، صبحانه‌های فصل زمستان آن است. اگرچه منوی این رستوران تنوع خوبی دارد، اما خیلی در دام غذاهای مختلف نیفتید و اگر اهل آبگوشت هستید، بدون معطلی، دیزی سفارش دهید و خبر خوب دیگر اینکه قیمت‌ها واقعا با کیفیت غذاها تناسب دارد.
5-رستوران رست
همان اوایل مسیر دربند، رستوران رست را می‌بینید که در سمت چپ شما قرار گرفته است. این رستوران کنار ایستگاه تله‌سیژ است و باید با آسانسور به طبقه دوم بروید. روی ارتفاع ساخته‌شدن رستوران رست باعث شده دید خوبی به اطراف داشته باشید.
فضای رستوران شیک و متفاوت از دیگر رستوران‌هاست و بیشتر کسانی که به این رستوران می‌روند، تراس رستوران را برای نشستن انتخاب می کنند. از سطح قیمت‌ها هم اگر بخواهم بگویم، در مقایسه با طعم و مزه غذای ارائه‌شده، قدری گران است، با این‌حال ارزش حداقل یک ‌بار سرزدن را دارد.
6-رستوران کوهپایه
رستوران کوهپایه واقعا زیباست؛ فضاهای باز و بسته این رستوران دستتان را برای انتخاب باز می‌گذارد و با طراحی جذابی که دارد، قطعا برایتان خاطره‌انگیز خواهد بود.
صدای آبشاری که در نزدیکی رستوران کوهپایه است، بهترین موسیقی زنده را برایتان اجرا می‌کند و حال دلتان را سر جایش می‌آورد. قیمت‌های منوی این رستوران پایین نیست، اما می‌ توان گفت با سرویس و کیفیت ارائه‌شده همخوانی دارد. شیشلیک کوهپایه از غذاهای پر سفارش این رستوران است.
7- رستوران جوانان
رستوران جوانان ۳ شعبه در دربند تهران دارد که فضای هر سه به یکدیگر شبیه است، رستورانی که سنگ‌فرش‌جلوی در ورودی‌اش همیشه آب‌وجاروشده و دار و درخت و چراغ‌های رنگی‌، زیبایش کرده‌ است.
رستوران جوانان برای وقت‌هایی که دلتان دورهمی و آب‌وهوا عوض‌کردن می‌خواهد انتخابی خوب است. قیمت‌ها هم نه آن‌قدر زیاد هست که بشود با رستوران‌های لوکس دیگر مقایسه‌اش کرد، نه آن‌قدر کم است که به کیفیت غذا شک کنیم.
8- غذاهای خیابانی
حرف از غذاهای خیابانی که می‌شود ممکن است نظرات مختلفی از کسانی که طرفدارش هستند و نیستند، بشنویم. اگرچه که رستوران‌های زیادی در دربند وجود دارند، اما آش و دل ‌و جگرخوردن کنار خیابان لطف دیگری دارد. جدیدا هم کافه‌ون‌های سیار سری به دربند می‌زنند و رنگ‌و‌لعاب تازه‌ای به این محله اضافه می‌کنند.
تفریحات دربند
هرکجا که هم کوه باشد، هم طبیعت و هم نشان از آدمی، تنوع در تفریحات زیاد می‌شود و دربند هم از این قاعده مستثنی نشده‌ است.
1- کوه‌نوردی در کوه دربند
به قصد کوه‌نوردی راهی دربند که شوید، دو مسیر پیش رویتان است. اولی مسیر کوه‌پیمایی معمول و دیگری تله‌سیژ. معمولا کوه‌نوردانی که قصد یک کوه‌نوردی طولانی‌مدت و سنگین را دارند، ابتدای راه را با تله‌سیژ طی کرده و انرژی خود را برای ارتفاعات بالاتر ذخیره می‌کنند..
سخن گفتن در مورد بهترین زمان کوه‌نوردی، در واقع سخن گفتن از آسانی و سختی آن است، در فصل بهار و تابستان، به‌دلیل ییلاقی‌بودن این منطقه، هوا و شرایط برای کوه‌نوردان مساعدتر است و در زمان سرما، کار سخت‌تر می‌شود و کوه‌نوردان حرفه‌ای‌تری را می‌طلبد. پناهگاه شیرپلا یک مجتمع رفاهی و استراحت‌گاه برای کوه‌نوردانی است که به بالاتر از آبشار دوقلو صعود کنند. شیرپلا امکانات ضروری مانند خوابگاه، سرویس بهداشتی، بوفه و نمازخانه را تامین می‌کند و مکان خوبی برای تجدید قواست.2- پیاده‌روی در دربند
تفریح ساده و شیرین بهار و تابستان دربند، پیاده‌روی است. البته از حق نگذریم، پاییز دربند هم کم دیدنی نیست و سرمایش هم می‌توان به جان خرید..
در زمان گرما وسایل خاصی هم جز لباس راحت و کفش مناسب نیاز نخواهید داشت.3-تله‌سیژ دربند
تله‌سیژ فقط برای استفاده کوه‌نوردان نیست و خیلی از افراد به چشم یکی از تفریحات دربند به آن نگاه می‌کنند. .
احتمالا برایتان سوال پیش آمده که ایمنی تله‌سیژ چقدر است، لازم به ذکر است که سال ساخت این تله‌سیژ به ۵۰ سال قبل برمی‌گردد و اگرترس از ارتفاع دارید یا زود مضطرب می‌شوید، استفاده از آن خیلی انتخاب خوبی برایتان نخواهد بود.4- سورتمه تهران
سورتمه تهران در پارک گلابدره دربند قرار دارد و افتتاح آن در سال ۱۳۹۲ صورت گرفته که با توجه به تازه ساز بودن آن قطعاً ایمنی بیشتری دارد. سورتمه از آن تجربه‌هایی نیست که اگر یک ‌بار امتحانش کنید با خود بگویید دیگر جذابیتی ندارد؛ هر بار استفاده از آن برایتان لذت‌بخش خواهد بود؛ حداکثر سرعت آن ۴۰ کیلومتر است که نه آن‌قدر زیاد است که بترسید، نه آن‌قدر سرعتش کم است که حوصله‌تان سر برود.
اگر هم دلتان خواست در حین حرکت، منظره‌ای را با دقت بیشتری تماشا کنید، از اهرم‌های کنار صندلی‌تان برای کم‌کردن سرعت استفاده کنید. البته اگر نفر پشت سری‌تان حواسش نباشد یا شیطنتش گل کند، با هم برخورد خواهید کرد. در پارگ گلابدره علاوه بر این سورتمه جذاب، تفریحات دیگری همچون ماشین‌‌برقی، سافاری وحشت و سینما چهاربعدی وجود دارد که می‌تواند حسابی سرگرمتان کند.5-عکاسی
دربند از آن محله‌های قدیمی تهران است که هنوز هم، هرچند کم، اهالی بومی دارد. معاشرت با ساکنان این منطقه و عکاسی از سبک زندگی آن‌ها همیشه دلخواه علاقه‌مندان به عکاسی بوده است. عکاسی از طبیعت چهارفصل دربند، درختان سرزنده و سربه‌آسمان‌کشیده، کوچه‌باغ‌های خاطره‌انگیز، مردمانی که محله را گز می‌کنند و آبشار و رودخانه خروشان. این‌ها همگی دم‌دست‌ترین و درعین‌حال جذاب‌ترین تصاویری است که در لنز دوربین عکاسان خوش می‌نشینند.بهترین زمان بازدید از دربند
ییلاق‌ها همیشه بهترین میزبانی خود را در بهار و تابستان به نمایش می‌گذارد. دربند هم یکی از ییلاق‌های زیبای تهران است که در زمان‌های گرم، مهربانی‌اش بیشتر است و پذیرایی‌اش مفصل‌تر.
پاییز و زمستان دربند تهران هم بسیار دیدنی است. اگرچه لازم است مجهزتر و راه‌بلد باشید، به‌ویژه اگر قصد کوه‌نوردی دارید. مهم‌ترین توصیه هم بعد از مجهز به‌تجهیزات‌بودن، صعود دسته‌جمعی است.
امکانات رفاهی دربند
امکانات محله دربند برای گردشگران به شرح ذیل است:

1- یک مرکز درمانی که برای کمک‌های اورژانسی و ساده می‌تواند کمک‌کننده باشد. این مرکز در خیابان دربند، نرسیده به میدان واقع شده است.
2- نمازخانه و سرویس بهداشتی عمومی که همان اوایل مسیر است.
3- برای خواب و استراحت در بین مسیر کوه‌نوردی، پناهگاه شیرپلا و برای اقامت و گردشگری هتل اوسون، که در دره اوسون قرار دارد، امکانات خوبی در اختیارتان می‌تواند قرار دهد.
4- جای پارک در خیابان‌های منتهی به دربند زیاد است، مگر در ایام پرتردد که احتمالا در این زمان‌ها کمی به دردسر بیفتید.
5- سوپرمارکت و رستوران هم که تا چشم کار می‌کند، وجود دارد.

چگونه خود را به دربند برسانیم
برای رفتن به دربند، هم، می‌توانید با خودروی شخصی بروید و در همان اطراف میدان پارک کنید و هم، گزینه استفاده از وسایل نقلیه عمومی را دارید. اگر گزینه دوم انتخابتان است، با بی‌آ‌رتی و یا مترو خود را به ایستگاه «تجریش» برسانید و از آنجا هم سوار تاکسی‌هایی شوید که تا خود میدان دربند می‌روند.