باغ موزه دکتر حسابی
دکتر محمود حسابی، پدر علم فیزیک و یکی ازمهم ترین وتاثیرگذارترین شخصیت های تاریخ کشور ما و جهان است و افتخاراتی که ایشان در حوزۀ علم و فرهنگ کسب نموده است در حال حاضر در بخشی به نام موزه دکتر حسابی نگه داری می شود. این موزه یک کاخ یا یک خانه لوکس نیست بلکه طبقۀ سوم از یک خانه ساده و در واقع محل زندگی دکترحسابی است که اندک زمانی پس از فوت او تبدیل به موزه شد و در آن وسایل شخصی، مدارک علمی و تحصیلی، نشان، تقدیر نامه، عکس ها و متن هایی نگه داری می شود که ارزش ادبی دارند و بیش از ۲۰ سال است که به عنوان یکی از مکان های دیدنی تهران شناخته می شود و روزانه بازدید کنندگان فراوانی دارد.

بخش های دیدنی و مختلف موزه دکتر حسابی
ساختمان
قدمت خانه دکتر حسابی به بیش از ۸۰ سال می رسد و ساخت آن در اوایل دهه ۱۳۰۰ خورشیدی و همزمان با سلطنت پهلوی اول بوده است. معمار این خانه ویکور نام داشت که فردی روس بود، او توانست این خانه را تا سال ۱۳۱۰ به پایان برساند؛ همیار این معمار هم حاج غلام حسین تفرشی بوده است که به سفارش پدر بزرگ و پدر دکتر حسابی این کار را انجام داده است. پروفسور حسابی ۴۰ سال پایانی عمر خود را در این خانه می گذراند و بخش های مهمی نظیر کارگاه ها و آزمایشگاه ها را در آن ایجاد می کند. زیربنای امروزی خانه به ۴ هزار متر می رسد که بخش قابل توجهی از آن باغ و فضای سبز است.
این خانه به صورت کلی سه طبقه دارد که طبقۀ اول برای سکونت و طبقه دوم کتاب خانه وطبقه سوم کارگاه ها و آزمایشگاه ها بوده است جلسات دکتر حسابی در مدت ۴۰ سال سکونت در این خانه در اتاق پذیرایی انجام می شد. افرادی نظیر مطهری، علامه جعفری، پروفسور پارسا، دکتر قریب، دکتر خواجه نوری، فریدون مشیری، ابوالقاسم حالت در این جلسات حضور داشتند.
جالب است بدانید که این خانه دارای ۱۳۴ اتاق است که شامل دفترکار، اتاق نشیمن، راهروهای شمالی و جنوبی و… است. هر اتاق این خانه نام خاص خود را دارد؛ مثلاً اتاق هفت سین و بنفشه نام اتاق ناهارخوری است و هنوز هم آثار برجسته ای از نقاش روس به نام ماتاویف در این اتاق ها به چشم می خورد. پس از فوت دکتر حسابی در سال ۱۳۷۱ فرزند او در خانه ساکن شد و به عنوان مالک خانه تلاش کرد که به زنده ماندن یاد دکتر حسابی کمک کند به همین دلیل در سال ۱۳۷۲ این خانه به موزه تبدیل شد و وسایل شخصی و مدارک به جا مانده از دکتر حسابی در آن قرار گرفت. همچنین در طبقه دوم فضایی برای فروش لوازم فرهنگی، مجسمه دکتر حسابی، کارت پستال و کتاب “استاد عشق” نوشته ایرج حسابی و … ایجاد شده است.

فضای باغ
فضای سبز و باغ این موزه، حاصل سال ها تلاش دکتر حسابی و همسر ایشان است. در این فضا گونه های خاص وکمیابی از گیاهان وجود دارد مانند شمعدانی درختی، درخت کاتالپا و تنها گونه سرو میوه دار در دنیا.
در این باغ همچنین، چهار آلاچیق وجود دارد که آلاچیق اصلی حدود ۱۲۰ سال قدمت دارد و دکتر حسابی آن را بارها و بارها مرمت کرده است. این آلاچیق از اواخر بهار تا اوایل پاییز مورد استفاده قرار می گرفت و در آن از مهمان ها پذیرایی می شده است. آلاچیق های دیگری که در این باغ وجود دارد، مربوط به فصل های سرد سال است و دیواره فلزی دارند و با شیشه محصور شده اند. دربخش دیگری از باغ یک حوض هشت گوشه وجود دارد که بسیار دیدنی است و فواره های زیبایی در آن قرار گرفت هاست. همچنین مجسمه دکتر حسابی و زندگی نامه او هم در بخشی از باغ به نمایش در آمده است.

کتابخانه
همانطور که پیشتر اشاره شد کتابخانه در طبقۀ دوم این خانه است و در آن حدود ۲۷۳۰۰ جلد کتاب با موضوعات متنوع وجود دارد که این تعداد بدون در نظر گرفتن مجله، گزارش و جزوات است.
موضوعات کتاب ها عبارتند از:
• کتب دینی شامل قرآن‌ ها، انجیل‌ ها، تورات‌ ها، آثار مانی، مزدک، کنفسیوس و … • حیوان‌ شناسی و گیاه‌ شناسی شامل جزوات و راهنماهای نگهداری از گیاهان و حیوانات و … • ادبیات شامل دیوان شعرا همچون حافظ، سعدی، فردوسی و .. • علوم پایه، شیمی، بیوشیمی، شیمی آلی، فیزیک، بیوفیزیک • مهندسی‌ های مختلف شامل مکانیک، هیدرودینامیک، الکترونیک، اپتیک فیزیک، ذرات بنیادی • علوم اقتصادی، سیاسی، نظامی، دریایی، فرهنگی، ریاضیات • ستاره‌ شناسی، علوم فضایی و هسته‌ ای و…

موزه دکتر حسابی
موزه دکتر حسابی در طبقه سوم این خانه قرار گرفته است که وسعت آن به ۴۰ متر مربع می رسد و آثار دیدنی در این بخش عبارتند از:
• سفرنامه‌ ها • تقدیرنامه‌ ها • نشان‌ ها، لوح‌ های یادبود • نطق‌ ها و بیانیه‌ ها • نامه‌ ها و یادداشت‌ ها • عضویت‌ ها در مجامع علمی و بین‌ المللی • اسناد قدیمی، خانوادگی و تاریخی خانواده حسابی • مدارک تحصیلی، علمی، تخصصی و فرهنگی دکتر حسابی • مکاتبات سیاسی، علمی، اجتماعی و فرهنگی دکتر حسابی
محاسبات، تحقیقات و تصاویری از پژوهش‌ های استاد به ویژه در ارتباط با تئوری «گستردگی بی نهایت ذرات» که دفاع آن را، نزد پروفسور انیشتین، فیزیک دان نامی جهان، گذرانده‌ اند.
آثار علمی، فرهنگی، ادبی، سیاسی، اجتماعی و پژوهش‌ های پروفسور حسابی شامل کتاب‌ ها، تالیفات و دست نوشته‌ ها
عکس‌ ها شامل تصاویری از زندگی شخصی، فرهنگی، سیاسی، و دانشگاهی استاد از خردسالی، دوره‌ های مختلف زندگی تا آخرین سال‌ های عمرشان
نمونه‌ هایی از اشیا و وسایلی که پروفسور حسابی، در منزل، مسافرت‌ها و ماموریت‌ ها، پایه‌ گذاری مراکز گوناگون علمی و پژوهشی و محل کار از آنها استفاده می‌ کردند که شامل وسایل کارگاهی، ابزار و تجهیزات فنی، تخصصی و آزمایشگاهی و … می‌ شود.
لوازم شخصی دکتر حسابی همچون عینک، لباس و …

خانه ای برای نگهداری از حیوانات در موزه دکتر حسابی
یکی از ویژگی های جالب دیگر که در این موزه وجود دارد نگهداری از پرندگان در بخشی از باغ خانه است که شخص دکتر حسابی به دلیل علاقه زیادی که به نگه داری گونه های متنوع از پرندگان داشتند این فضا را ایجاد نموده اند و آن هنوز هم پابرجاست؛ فنچ‌ های رنگارنگ، بلبل وحشی، مرغ عشق، طوطی هندی و برزیلی، عروس هلندی، مرغ بجنوردی، بلدرچین، کبک، زردپر، قناری، سهره، انواع کبوتر، مرغ و خروس، قرقاول، مرغ مینا، اردک، غاز، قو و… از مهم ترین پرندگان نگه داری شده در این خانه هستند. سگ های نگهبان نظیر سگ‌ های نگهبان بلگیم شپرد، گربه‌ ها، خرگوش‌ ها، آهوها و… از جانداران دیگری هستند که در این خانه به چشم می خورند.

بازدید از موزه دکتر حسابی چقدر طول می کشد؟
برای بازدید کامل از موزه دکتر حسابی حدود ۲ ساعت زمان نیاز دارید و در این دو ساعت می توانید از تمام بخش های دیدنی این خانه بازدید کنید و لذت ببرید البته برای آن که بتوانید از زمان خود به صورت کامل استفاده کنید، لازم است در دقایق اول شروع به کارآن مراجعه نمایید چرا که زمان بازدید بسیار محدود است و در روز فقط ۴ ساعت آن هم در دو بازه زمانی می توانید به آن دسترسی داشته باشید.

دسترسی به موزه دکتر حسابی
خودروی شخصی: برای این کار کافی است خودتان را به تجریش، خیابان مقصود بیک و سپس خیابان دکتر حسابی برسانید.
اتوبوس: با استفاده از اتوبوس بی ار تی تجریش – راه آهن در ایستگاه پسیان پیاده شده و تنها در کمتر از چند دقیقه پیاده روی و پیمودن مسافت حدود ۶۵۰ متر می توانید به موزه دکتر حسابی برسید.
مترو: اگر شما اهل پیاده روی هستید و دوست دارید که بخشی از مسیر را پیاده روی کنید، می توانید خودتان را به ایستگاه متروی تجریش برسانید. واز این ایستگاه تا موزه حدود ۲۰ دقیقه پیاده روی دارید البته فراموش نکنید که شما می توانید پس از پیاده شدن از مترو از طریق تاکسی هم به مقصد خود برسید.
تاکسی: درصورت استفاده از تاکسی، ایتدای خیابان توتون چی در خیابان ولی عصر پیاده شوید و با حدود ۶۵۰ متر پیاده روی به موزه برسید. البته با کمک تاکسی های آنلاین نیز می توانید تا جلوی موزه هم بروید که در این صورت نیازی به پیاده روی نیست.